Coraz więcej z nas cierpi z powodu stresu. A to nie jest wskazane. Jak objawia się stres? Jak wpływa na nasze życie? Na co warto zwrócić uwagę?
Reakcja stresowa pojawia się, aby organizm mógł poradzić sobie z trudną sytuacją.
Gdy na naszej drodze stanąłby niedźwiedź, pozwoliłaby zmobilizować zapas siły i energii do ucieczki lub walki, gdyby ucieczka była niemożliwa.
Problem polega na tym, że ten sam mechanizm włącza się podczas rozmowy z szefem, zbyt wielu maili, na które musimy szybko odpowiedzieć, natłoku zadań i obowiązków czy wyzwań domowych.
Trwająca od roku sytuacja może powodować kumulowanie stresu, ponieważ ciągle słuchamy złych wiadomości, mamy ograniczone kontakty towarzyskie i powód do lęku o zdrowie swoje i bliskich.
Umiarkowana ilość stresu jest potrzebna w życiu. Bez drobnych wyzwań życie byłoby monotonne i nudne. Dzień za dniem toczyłoby się tak samo. Codziennie beznamiętnie wykonywalibyśmy te same czynności: praca, anapa, Netflix, spanie.
Niestety, teraz żyjemy w ciągłym napięciu.
Jeszcze przed pandemią tempo życia było ogromne. Ciągły pęd i pogoń. Walka i wyścig z czasem. Więcej, szybciej, lepiej. Non stop dokręcałyśmy sobie śrubę. W pewnych środowiskach bycie zapracowaną było nawet modne i pożądane!
Odpoczynek? To strata czasu! Przecież jest tyle rzeczy do zrobienia.
Ruch? Nawet jeśli był zaplanowany, to też taki na wysokich obrotach. Do utraty tchu, na maksa.
Odżywianie? Brak czasu na przygotowanie posiłków, najlepiej coś połknąć w biegu albo zapić głód kawą.
Sen? Przecież doba jest taka krótka! Z “pomocą” przychodziła kolejna kawa lub napoje energetyczne.
Od roku mierzymy się z nową rzeczywistością. Trudną rzeczywistością. Zupełnie nowa sytuacja powoduje uruchomienie się lęku. Człowiek nie lubi zmian, boi się ich. Do tego lęk o zdrowie, stabilizację finansową, o najbliższych.
Nic nie jest pewne. Zmiany w prawie następują bardzo szybko. Kolejne ograniczenia. Zniesienie ograniczeń. Potem znowu ograniczenia. Brak możliwości wyjeżdżania. Brak możliwości spotykania się z najbliższymi. Dystans społeczny. Podziały. Wszechpanujący lęk.
Nawet jeśli próbujesz dać o siebie, o swoją higienę psychiczną, o wewnętrzny spokój, spotykasz się z wyzwaniami. Emocje i nastroje są zaraźliwe! Dlatego jeśli wokół Ciebie panuje wszechobecny lęk, wpływa on również na Ciebie. Łatwo się nakręcić i odgrywać w głowie czarne scenariusze.
Kiedy stresu jest za dużo?
Wiele lat temu reakcja stresowa u człowieka uruchamiała się raz na jakiś czas. Potem organizm miał okazję na odpoczynek i regenerację. W dzisiejszych czasach możemy doświadczyć tej reakcji kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie.
Do tego dochodzą problemy, którymi żyjemy już od roku: zdalna praca i nauka, noszenie maseczek i zakazy. Ciągłe napięcie i niepewność. Dochodzi do tego, że byle szczegół (np. niezmyte naczynia) potrafi doprowadzić nas do furii.
Tak nie da się żyć. Albo inaczej: tak nie chcemy żyć. Stres bowiem niszczy zdrowie, samopoczucie i relacje. Jeśli nie stosujemy żadnych metod łagodzących objawy stresu, zbyt wysokie obroty, na których funkcjonujemy, w końcu doprowadzą do wyczerpania lub wypalenia.
Długotrwały stres negatywnie wpływa na ciało, umysł, emocje i Twoje zachowanie.
Wpływ stresu na ciało:
- obniżona odporność, stąd podatność na infekcje wirusowe (!) i bakteryjne
- ciągłe zmęczenie, brak sił i energii do działania
- migreny i bóle głowy
- bóle pleców, barków, szyi, kręgosłupa
- problemy z układem krążenia
- choroby nowotworowe
- zaburzenia trawienia
- zaburzenia menstruacji i układu hormonalnego
- problemy z zajściem w ciążę
- wypadanie włosów, słabe paznokcie
- problemy ze snem
- szybsze starzenie się skóry
- problemy z cerą
Wpływ stresu na emocje i umysł:
- czarne scenariusze i negatywne myśli
- problemy z koncentracją, pamięcią
- rozdrażnienie, niekontrolowane wybuchy, zmienność nastrojów
- przygnębienie, apatia, depresja
- ciągły niepokój i lęk o przyszłość
Zachowania, które powinny zaniepokoić:
- sięganie po używki
- zajadanie stresu lub utrata apetytu
- odreagowywanie na bliskich (partner, dzieci)
- impulsywność, nadwrażliwość, częste wpadanie w szał
- uzależnienie od Internetu, telewizji
- unikanie kontaktów z ludźmi
- krytykowanie, ocenianie innych
Jaki poziom stresu jest u Ciebie?
Zerknij jeszcze raz na listę powyżej. Które objawy zauważasz u siebie? Zapraszam Cię także to zrobienia bezpłatnego testu na stres.
Nie czekaj, aż stres minie. Musisz zacząć działać!
A może chcesz dołączyć do Programu Grupowego Online “Spokojna Głowa – Twoje wsparcie w stresie”? Po wakacjach rusza druga edycja!
Więcej info na www.mockobiety.pl/spokojna-glowa