Jak by to było móc powiedzieć, co nam leży na sercu, podzielić się trudnym doświadczeniem czy ogromnym sukcesem i dostać całkowitą akceptację oraz wsparcie od innych kobiet? Jak by to było wypowiedzieć coś ważnego bez lęku przed krytyką, uszczypliwym komentarzem czy odrzuceniem? Właśnie taką możliwość dają kręgi kobiet.

 

Być może zetknęłaś się już z pojęciem „kobiecy krąg”. A może jeszcze o nich nie słyszałaś? Gdy świat na naszych oczach dzieli się w wielu kwestiach, a ludziom czasem brakuje życzliwości i wzajemnego zrozumienia, kobiece kręgi są piękną przeciwwagą do tej tendencji.

W życiu doświadczamy wielu trudnych momentów. Niekiedy najbardziej przykre wspomnienia łączą się z inną kobietą. Może to była surowa, pozbawiona empatii szefowa, która wymagała od Ciebie perfekcji i efektywności niemal robota? A może koleżanka z klasy, która wiele lat drwiła z Ciebie, wystawiając na pośmiewisko? Może własna siostra traktowała Cię z góry, podcinając skrzydła i umniejszając Twoje umiejętności, plany i marzenia na każdym kroku. A może większość życia obracałaś się w męskim towarzystwie, nie mając bliskości z innymi kobietami?

Niezależnie od tego, jakie miałaś czy masz nadal relacje z innymi kobietami, możesz w każdej chwili poznać i czerpać nową energię od innych sióstr. Nie muszą łączyć Cię więzy krwi, aby poczuć bliskość i jedność z inną kobietą.

Kręgi są szczególnym rodzajem spotkań. Mogą być też męskie czy mieszane, dziś jednak skupimy się na kręgach kobiecych. Ich podstawą jest równość i wsparcie. Mocno wybrzmiewa idea siostrzeństwa, która zakłada solidarność i wzajemną pomoc.

 

Czym są spotkania w kobiecych kręgach?

Kręgi kobiet wiążą się z otwartym sercem i całkowitą akceptacją na drugą kobietę (siostrę). Wiele razy, gdy zdarzyło nam się powiedzieć coś w towarzystwie, aby się pożalić, podzielić problemami, po chwili dostawałyśmy lawinę dobrych rad, listę rzeczy, które „powinnyśmy” albo wręcz słyszałyśmy słowa ostrej krytyki. Z tego powodu często wybieramy milczenie. Zostajemy same ze swoimi emocjami, problemami, pytaniami.

Natomiast gdy siedzisz w kręgu z innymi kobietami, wiesz, że jesteś w bezpiecznej przestrzeni, gdzie możesz być autentyczna. W swojej prawdzie. Możesz powiedzieć swoje zdanie, podzielić się historią, często wypowiedzieć coś na głos po raz pierwszy. Możesz usłyszeć siebie samą. I nikt ci nie przerwie w pół zdania, nikt nie przekrzyczy, nie skrytykuje.

Każda z kobiet zasiadających w kręgu jest równa i tak samo ważna. Tutaj jesteś akceptowana w pełni, bez wymagań, bez oczekiwań. Jednocześnie Ty sama uczysz się akceptacji zarówno siebie, jak i innych. Dajesz prawo sobie i innym do bycia takimi, jacy są. Niezależnie od tego, czy ich wybory, decyzje, poglądy są zbieżne z twoimi.

 

Co się dzieje na kręgu kobiet?

Krąg polega na wymienianiu się – mówieniu i słuchaniu. To nie są spotkania na plotki. Tutaj kontaktujemy się ze swoimi emocjami, potrzebami, wymieniamy doświadczeniami, poglądami. Nikt nikogo nie przekonuje do swoich racji. Nikt nikogo nie przeciąga na swoją stronę, nie komentuje. To wzajemne bycie razem w pełnym szacunku dla własnej odrębności.

Czasem kręgi wzbogacone są o ćwiczenia. Osobiście uwielbiam procesy z kartami rozwojowymi i chętnie z nich korzystam. Natomiast już samo słuchanie historii innych kobiet może dużo dać. Mamy wtedy możliwość przyjrzeć się sobie w opowieści innej osoby. To doskonała okazja, aby poznać bliżej samą siebie, swoje wartości, pragnienia. To także czas na refleksje, nowe wnioski.

Dzięki temu, że możemy wypowiedzieć się lub usłyszeć inną osobę bez przerywania (jak to się dzieje w dynamicznym dialogu), docieramy głębiej, poznajemy lepiej same siebie, dokonujemy niekiedy ważnych odkryć związanych z naszymi wyborami czy motywami, którymi kierujemy się na co dzień. Z tego miejsca dokonujemy zmian w swoim życiu.

 

Jaki krąg wybrać dla siebie?

Formuła czy pomysł na krąg może być różny. Na ogół zależy to od zwołującej krąg, czyli osoby, która organizuje i pilnuje przestrzeni (porządku) kręgu. Przeważnie kobiecy krąg ma jakiś temat przewodni. Możesz także mieć własną intencję na spotkanie.

Kręgi mogą być powiązane z konkretnym tematem czy obszarem życia (np. kręgi dla kobiet w ciąży) czy zagadnieniem, np. omawianiem książki.

Zanim wybierzesz się na krąg, poczytaj więcej o idei tego specyficznego wydarzenia, zobacz, kto będzie je prowadził. Są kręgi związane z rozwojem osobistym, są też takie w klimacie szamańsko-wiedźmińskim. Wybierz ten, w którym możesz najlepiej się czuć, do którego cię ciągnie. Osobowość i energia zwołującej krąg wiele ci powie o tym, jakiego charakteru spotkania możesz się spodziewać.

Zachęcam cię, abyś do idei kręgu kobiet podeszła z otwartością i ciekawością. Choć na początku możesz mieć obawy, przekonasz się, że wsparcie, jakie można dostać od innych kobiet, jest niezastąpione.

Pin It on Pinterest

Share This