Wszystko zaczyna się od myśli. To myśl jest na początku. To myśli są furtką dla emocji. Od jakości myśli zależy jakość naszego samopoczucia i życia.
Myśli napędzają nastroje i emocje.
Ale warto, żebyś była świadoma, że tutaj występuje jeszcze jedno zjawisko – nastroje również mogą wpływać na myśli.
Pojawia się pętla. Sprzężenie zwrotne między myślami a Twoim samopoczuciem.
Co to oznacza w praktyce?
Wyobraź sobie, że pod wpływem jakiejś myśli poczułaś smutek. Ten smutek wpływa na to, jak postrzegasz i interpretujesz kolejne wydarzenia i świat dookoła Ciebie. Powoduje, że Twoja głowa zaczyna produkować więcej myśli, które odpowiadają tej emocji.
Przypominasz sobie więcej smutnych zdarzeń z pamięci, a to skutecznie obniża Twój nastrój. I tak dalej…
Pod wpływem smutku pojawia się więcej myśli generujących ten smutek.
Szaleństwo, prawda? Smutne myśli wywołują smutek. A ten smutek dostarcza jeszcze więcej smutnych myśli… I tak w kółko.
I nagle zadajesz sobie pytanie: „O co chodzi? Dlaczego jestem taka nieszczęśliwa?”.
Ten mechanizm, to błędne koło dotyczy wszystkich emocji.

Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ ciągłe powtarzanie tego schematu, przeżywanie tych emocji, przywoływanie negatywnych myśli pozostawia w umyśle trwały ślad. Chwilowa sytuacja i tymczasowa emocja przeradzają się w trwałe doświadczanie. I im dłużej trwają, tym trudniej potem z nich wyjść.
Co zrobić z przykrymi emocjami?
Następnym razem, gdy poczujesz jakąś niekomfortową emocję, przyjrzyj się, co dzieje się w Twojej głowie. Jakie myśli się pojawiają? Czy te myśli pomagają zadbać o Twoje samopoczucie? A może przeciwnie – nakręcają Twoje słabe samopoczucie.
Pamiętaj, że możesz świadomie zmieniać myśli, które pojawiają się w danej sytuacji. Dobierając uważnie myśli, interpretację sytuacji, zmniejszasz poziom stresu i dbasz o swój dobry nastrój.
Więcej informacji na temat, skąd biorą się negatywne myśli i jak sobie z nimi radzisz znajdziesz w e-booku “Skąd te negatywne myśli? I co z nimi zrobić?”